Co zrobić, kiedy stracimy karty, dokumenty, telefon czy istotne paragony?
Oto co powinniśmy zrobić w przedstawionych poniżej przypadkach, kiedy na przykład stracimy karty, dokumenty czy telefon:
1). Dokumenty kierowcy – kiedy zaginie nam prawo jazdy, powinniśmy zastrzec dokument w banku lub przez internet. A zastrzec możemy na stronie: www. dokumentyzastrzezone. pl. Wówczas nikt nie posłuży się nim w żadnym banku, na przykład aby wyłudzić kredyt. Także utratę prawa jazdy możemy zgłosić osobiście w banku, w którym mamy rachunek lub w innym, który daje taką możliwość nie tylko swoim klientom (lista na: dokumentyzastrzezone. pl). Powinniśmy iść do wydziału komunikacji, który wydał prawo jazdy, aby wyrobić wtórnik. Pamiętajmy o tym, że do czasu jego otrzymania nie wolno nam prowadzić samochodu, nawet kiedy mamy zaświadczenie z policji o kradzieży. Warto wiedzieć, że także w przypadku utraty dowodu rejestracyjnego samochodu, o zdarzeniu informujemy (zgłaszamy) wydział komunikacji i występujemy o wtórnik. Wówczas dostaniemy zaświadczenie, które będzie nam służyć do momentu otrzymania tego dokumentu. Jeżeli podejrzewamy kradzież, powiadamiamy dodatkowo policję. Natomiast za granicą utratę dokumentów zgłaszamy lokalnej policji. Wyda oma zaświadczenie, które umożliwi nam powrót. Jeżeli dokumenty się odnajdą, należy je zwrócić instytucji, która je wydała.
2). Dowód osobisty i paszport – zgubę dowodu podobnie zastrzegamy w banku lub przez internet (popatrzmy na punkt 1). Ponadto utratę dowodu osobistego możemy też zgłosić na: www. gov. pl/web/gov/uslugi-dla-obywatela. Za pomocą tej strony możemy także zawiesić (na 14 dni czasu) i cofnąć zawieszenie e-dowodu, kiedy dokument się odnajdzie. Warto też pójść na policję, nawet jeśli nie jesteśmy pewni, czy dowód nam skradziono. Nieuczciwy znalazca także może się nim posłużyć i na przykład założyć firmę. Wówczas funkcjonariusz wyda nam zaświadczenie z datą, potrzebne, na przykład do wyrobienia nowego dokumentu. Pamiętajmy o tym, że w wydziale ewidencji ludności w gminie też zgłaszamy utratę dowodu i wypełniamy wniosek o wydanie nowego. Kiedy znów zgubimy dowód podczas wyjazdu, robimy to w miejscowym urzędzie gminy. Natomiast w przypadku utraty paszportu również warto zastrzec go na stronie: www. dokumentyzastrzezone. pl lub w banku. Utratę zgłaszamy też na policji i w wydziale paszportowym – tym, który wydał dokument lub w najbliższym. Znów za granicą o utracie dowodu lub paszportu informujemy na komisariacie lokalnej policji. Powinniśmy udać się też do konsulatu lub ambasady, aby wyrobić dokument tymczasowy.
3). Telefon komórkowy – powinniśmy włączyć aplikacje, jeśli je wcześniej zainstalowaliśmy, umożliwiające lokalizację telefonu i wyczyszczenie danych. Wymagają one jednak włączonego GPS i transferu danych. Pamiętajmy, że aplikacja Menadżer pozwala też na zablokowanie telefonu z poziomu innego urządzenia, na przykład tabletu. Także natychmiast powinniśmy zablokować kartę SIM. W tym celu kontaktujemy się z operatorem za pomocą jego strony www lub idziemy do salonu sieci. Warto wiedzieć też o tym, że powinniśmy zgłosić się na policję, kiedy podejrzewamy kradzież. Otrzymamy zaświadczenie konieczne, aby uzyskać odszkodowanie za ubezpieczony telefon i aby go zablokować. Z zaświadczeniem kierujemy się do salonu operatora i podajemy numer IMEI telefonu. Jest to kilkanaście cyfr, które znajdziemy między innymi: na opakowaniu telefonu i wystukując na klawiaturze *#06#. W salonie wypełnimy formularz, a operator zablokuje komórkę we wszystkich polskich sieciach komórkowych. Ponadto powinniśmy też zmienić hasła do każdej usługi, z której korzystaliśmy w smartfonie, na przykład poczty i bankowości internetowej. Taka czynność pomoże nam zapobiec kradzieży danych i szkodom.
4). Utrata istotnych aktów oraz paragonów – należy wiedzieć, że paragon lub fakturę (potrzebną na przykład do rocznego rozliczenia PIT) odzyskamy na podstawie potwierdzenia przelewu z konta, a nawet powołując się na świadków zakupów. Natomiast zagubione akty notarialne odzyskamy w kancelarii notarialnej, w której przeprowadzony był zapis. Notariusz wyda nam wypisy aktów za opłatą po 6 zł za stronę.
5). Karty bankowe – powinniśmy zastrzec kartę, aby zablokować w ten sposób (bezpłatnie) wszelkie operacje. Zrobimy to dzwoniąc na infolinię banku lub za pomocą bankowości internetowej. Należy wiedzieć, że drugą możliwość oferuje już wiele banków, ale jeszcze nie wszystkie. Warto wiedzieć, że infolinia Związku Banków Polskich także umożliwia nam zastrzeżenie karty. Dzwoniąc pod numer 828 828 828 (za granicą dodajemy prefiks +48), podamy portalowi głosowemu nazwę naszego banku (lub jej skrót). W ten sposób mamy możliwość skontaktowania się obecnie z około 30 bankami i instytucjami kredytowymi (lista dostępna jest między innymi na: www.zastrzegamy.pl). Pamiętajmy też o tym, że w oddziale naszego banku również możemy zgłosić zgubę, ale tu zawsze wymagany jest dowód osobisty. Ponadto jesteśmy odpowiedzialni za transakcje dokonane kartą do momentu jej zgubienia do kwoty 50 Euro. Bądźmy też jednak cały czas czujni i uważnie przeglądajmy historię rachunku nawet po zastrzeżeniu karty. Bowiem czasem można nią nadal płacić zbliżeniowo w trybie offline.