Doradcy finansowi 2016

Co to jest księga wieczysta?

Sprzedaż czy zakup mieszkania albo też domu jest sprawą niezwykle trudną i procesem, który nierzadko trwa bardzo długo. Najpierw musimy znaleźć dobrego agenta i doradcę do spraw nieruchomości, a następnie zająć się wszystkimi formalnościami. Korzystanie z pomocy fachowców jest oczywiście jak najlepszym rozwiązaniem, dzięki niemu zyskujemy pewność i gwarancję bezpieczeństwa. Przygotowując się do sprzedaży mieszkania, będziemy musieli zdobyć wiele dokumentów, a wśród nich wypis z tak zwanej Księgi Wieczystej. Niewielu z nas tak naprawdę zdaje sobie sprawę, czym są te dokumenty, dlatego postarajmy się to wyjaśnić.

Księgi wieczyste są państwowym rejestrem wszelkich nieruchomości, czyli domów, mieszkań, działek i innych obiektów. Każdy lokal posiada swoją własną dokumentację, która jest do niego przypisana. Znajdują się w niej bardzo ważne informacje, wśród których należy wymienić między innymi: dane właściciela ( imię, nazwisko, numer PESEL) oraz nieruchomości, jej adres, powierzchnia w metrach kwadratowych, ilość pomieszczeń. Równie istotne są też informacje dotyczące aktualnego stanu mieszkania i sposobu jego spłaty. Przecież niektórzy z nas płacą za swoje lokale gotówką, inni zaś zmuszeni są do zaciągnięcia kredytów czy pożyczek.

Bardzo ważny okazuje się fakt, że Księgi Wieczyste są jawne, co w praktyce oznacza, że każdy ma prawo uzyskać potrzebne informacje i zapoznać się z ich treścią. Takie rozwiązanie ułatwia nam znacznie przeprowadzenie transakcji sprzedaży, bowiem wypisy z Ksiąg są niezbędne, między innymi do wyceny nieruchomości. Jeżeli sami nie czujemy się na siłach albo po prostu nie mamy czasu, wszelkie sprawy związane z Księgami może za nas załatwić nasz doradca nieruchomości.

Do Ksiąg Wieczystych wpisuje się również nowe, dopiero co zakupione mieszkania. Należy bowiem pamiętać, że lokale pochodzące prosto od dewelopera nie są tam jeszcze uwzględnione, ale jako nowi właściciele mamy obowiązek to zmienić.

Jak zatem widać, nie ma nic strasznego ani skomplikowanego w opisywanych tu dokumentach. Być może ich nazwa jest dziwna i brzmi nieco enigmatycznie, tak naprawdę chodzi jednak o zwyczajne dane o lokalu i właścicielu.

Poznaj najlepsze produkty finansowe w Familybank.pl:
kredyty mieszkaniowe porównanie 2022
kredyty gotówkowe online w promocji
najlepsze konta osobiste 2020
lokaty promocje maj 2022