Co zrobić, kiedy stracimy karty, dokumenty, telefon czy istotne paragony?

Bankowy Tytuł Egzekucyjny

Do niedawna każdy kredytobiorca, podczas podpisywania umowy kredytowej, zobligowany był do podpisania także oświadczenia o poddaniu się egzekucji. To dokument, którym mogły posługiwać się jedynie banki, stawiający je w sytuacji uprzywilejowanej.

W kwietniu 2015 roku Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy umożliwiające bankom posługiwanie się bankowym tytułem egzekucyjnym za niekonstytucyjne. Tylko banki bowiem nie musiały, w przypadku powstania zaległości kredytobiorcy, kierować sprawy do sądu i rozpoczynały windykacje należności, sądząc we własnej sprawie, właściwie bez udziału dłużnika. Żaden inny podmiot takich uprawnień nie ma. Wejście wyroku Trybunał przesunął na dzień 1 sierpnia 2016 , by uniknąć chaosu związanego ze zmianami. W opinii banków jednak zmiany, które wejdą, będą niekorzystne dla kredytobiorców, bo podwyższą koszty pożyczek. Banki zapewne wzmogą czynności zabezpieczające kredyty w inny sposób, np. poprzez weksle, czy inne dokumenty zwiększające szanse banku na ewentualne dochodzenie należności od nieuczciwych klientów.

Jak działa Bankowy Tytuł Egzekucyjny dziś?

Bank z podpisanym oświadczeniem ma prostą metodę na uzyskanie sądowej klauzuli wykonalności tytułu wystawionego w oparciu o oświadczenie o poddaniu się egzekucji przez klienta. Sąd sprawdza tytuł pod względem formalnym i nadaje klauzulę uprawniającą do wszczęcia egzekucji. Nie bada ani zasadności, ani kwoty widniejącej na tytule. Na posiedzeniu niejawnym, w dość krótkim czasie, bo około 3 dni, sąd nadaje klauzulę wykonalności. Dłużnik dowiaduje się o tym zwykle wtedy, gdy komornik przychodzi egzekwować dług. To, czy jest on aktualny, wymagalny musi udowodnić dłużnik. Jednak powództwo przeciw egzekucyjne nie jest proste do napisania, a i w sądzie wymagane jest opłacenie kosztów, których wysokość dochodzi do 5%. Czy sąd może oddalić wniosek banku o nadanie klauzuli? Czasem się tak zdarza, ale bardzo rzadko. Zwykle wtedy, gdy BTE nie posiada wszystkich wymaganych przepisami danych.

Co dalej?

Po uzyskaniu klauzuli wykonalności sprawa skierowana zostaje do egzekwowania przez windykatora. Warto pamiętać, że nie może on żądać zapłaty ani kosztów sądowych, które jedynie ustalić może sąd, ani kosztów egzekucyjnych, które to ustala komornik. Po bezskutecznej windykacji sprawa zostaje skierowana do komornika. Wówczas każdy dłużnik powinien otrzymać powiadomienie z sądu, lub od komornika. Często postępowania prowadzone przez firmy windykacyjne dotyczą zobowiązań przedawnionych w świetle prawa. Jednak to dłużnik musi przed sądem podważyć tę kwestię. W przeciwnym wypadku, po nadaniu klauzuli wykonalności tytuł będzie podstawa do wszczęcia egzekucji w sprawie.

Jak widać proces odzyskiwania zobowiązań przez banki działające na podstawie BTE faktycznie może uchodzić za niekonstytucyjny. Dlatego to, jak zostaną rozwiązane kwestie dochodzenia roszczeń przez banki od 1 sierpnia 2016 roku pokaże czas. Miejmy nadzieje, że nie wzrosną znacznie opłaty związane z udzieleniem kredytu, a zabezpieczenia pozostaną w niezmienionej postaci.

Poznaj najlepsze produkty finansowe w Familybank.pl:
kredyty mieszkaniowe porównanie 2024
kredyty gotówkowe online w promocji
najlepsze konta osobiste 2023
lokaty promocje marzec 2024