Co zrobić, kiedy stracimy karty, dokumenty, telefon czy istotne paragony?

FATCA – bez oświadczenia konto będzie zablokowane

Z dniem 1 grudnia 2016 roku upłynął termin na złożenie oświadczenia FATCA. Osoby, które nie wypełniły tego obowiązku mogą liczyć się z blokadą rachunku, gdyż polskie instytucje finansowe realizując przepisy ustawy, którą polski rząd poprzedniej kadencji podpisał. Mowa tu o “Umowie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA” (w dniu 7 października 2014 r.), a kolejno podpisano ustawę umożliwiającą wykonanie postanowień umowy międzynarodowej (weszła ona w życie 1 grudnia 2015 r.). FATCA ma na celu usprawnienie amerykańskim organom podatkowym znalezienie tych, którzy ukrywali swoje dochody za pośrednictwem zagranicznych kont. Dotyczy to nie tylko rachunków bankowych, ale także funduszy inwestycyjnych, polis czy kont w domach maklerskich.

Oczywiście obowiązek taki nie spoczywa na każdym. Oświadczenia muszą składać osoby, które założyły takie rachunki między 1 lipca 2014 roku, a 30 listopada 2015 roku i na dzień 1 grudnia 2015 roku posiadały na nich równowartość 50 tysięcy dolarów amerykańskich. Niektóre banki wymagają oświadczeń od osób z mniejszym kapitałem, a także od tych, które na dzień 30 czerwca 2014 r. posiadały rachunki na których zgromadzono równowartość albo kwotę większą niż 50 tysięcy USD. Obecnie zakładając tego typu rachunki takie oświadczenie jest podpisywane obligatoryjnie. Dotyczy to także rachunków firmowych.

Jak złożyć oświadczenie, jeśli do tej pory tego nie zrobiliśmy? Instytucje finansowe obiecują, że w przypadku wpływu oświadczenia i jego weryfikacji rachunki zostaną jak najszybciej odblokowane. Zwykle wystarczy na to ok. 3 dni. Składanie oświadczenia zostało uproszczone. Oprócz formy papierowej banki przyjmują także zgłoszenia telefoniczne lub za pomocą bankowości internetowej konkretnego banku.

Warto wypełnić ten ustawowy obowiązek, by w pełni korzystać ze środków zgromadzonych na rachunkach, które obejmuje umowa międzynarodowa. Im szybciej, tym lepiej, mimo wielu negatywnych ocen rządu, który chyba nie do końca wziął pod uwagę swoich obywateli, kosztem spełnienia żądań amerykańskiego rządu.

Poznaj najlepsze produkty finansowe w Familybank.pl:
kredyty mieszkaniowe porównanie 2022
kredyty gotówkowe online w promocji
najlepsze konta osobiste 2020
lokaty promocje maj 2022