Porównywarka banków 2016

Sposoby kapitalizacji odsetek – mają znaczenie?

Obecnie depozyty nie stanowią atrakcyjnego rozwiązania dla chcących zarobić na lokatach jak najwięcej. Oprocentowanie bowiem nie przekracza zwykle 2-3% w skali roku. Oznacza to, że warto zastanowić się nad rozwiązaniami, które przyniosą nam jak najwięcej w deklarowanym okresie gromadzenia wolnych środków. Zysk z lokaty czy kont oszczędnościowych zależy od oprocentowania i kapitalizacji odsetek. Może więc dopisywać odsetki częściej?

W lokatach standardowych odsetki od lokowanej kwoty dopisywane są zwykle z chwilą wygasania depozytu. Jeśli więc założymy lokatę na rok, to bank naliczy oprocentowanie jedynie raz, w dniu zapadalności lokaty. Oznaczać to może, że dwie różne formy oszczędzania w ten sposób ale z inną kapitalizacją mogą przynieść inne zyski. Dlaczego?

Przy kapitalizacji częściej, niż jednorazowej odsetki doliczane będą co oznaczony umową czas, np. raz na 3 miesiące. Po tym okresie, przedłużając lokatę, mogą na nasze zyski pracować już nie tylko oszczędzane środki, ale i wypracowane już odsetki. Im wyższa kwota depozytu, tym, nawet przy niskim oprocentowaniu, wyższy nasz zysk. Ostateczne oprocentowanie realne będzie w sumie wyższe od tego, które oferuje nam w ramach konkretnego produktu bank. Tzw. procent składany bo o nim mowa stanowi świetne rozwiązanie dla tych, którym zależy na wyższym zysku z lokaty. Podobnie dzieje się w przypadku konta oszczędnościowego. Nawet jeśli wypłacimy (na lokacie to nieopłacalne) środki z rachunku bank jest w stanie przeliczyć jaka kwota kapitału podstawowego była dostępna i przez jaki czas i dokładnie wyliczy nasze odsetki od depozytu. Niestety lokata nie jest produktem tak elastycznym – tu jeśli wypłacimy środki przed terminem stracimy całe oprocentowanie wypracowane przez czas jej trwania.

Jak widać nawet w dobie niskich odsetek od lokowanych środków można zarobić więcej, niż wskazują to reklamy. Wystarczy częściej kapitalizować odsetki, by pracowała na nasz zysk wyższa kwota, która da w rezultacie wyższe odsetki od zdeponowanych środków. Obecnie w bankach dostępne są lokaty jedno, trzy, sześcio-miesięczne a nawet z dzienną kapitalizacja odsetek. Wystarczy porównać kilka ofert i wybrać taką, na której zyski będą największe. Oczywiście dobór zależy nie tylko od kwoty, jaką chcemy odłożyć ale i terminu na jaki mamy zamiar zdeponować pieniądze, rodzaju stóp procentowych, i wielu innych czynników.

Poznaj najlepsze produkty finansowe w Familybank.pl:
kredyty mieszkaniowe porównanie 2022
kredyty gotówkowe online w promocji
najlepsze konta osobiste 2020
lokaty promocje maj 2022