Najlepsze kredyty bankowe 2016

Pułapki podczas zakupu wczasów przez Internet

Obecnie większość rzeczy dzieje się za pośrednictwem sieci. W Internecie robimy zakupy, komunikujemy się ze znajomymi, poznajemy bratnie dusze, pracujemy, a także wykupujemy wczasy. Mimo, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie, to trzeba pamiętać, że wraz z nowoczesną technologią pojawiają się również pewne zagrożenia. Ze względu na to, że obecnie trwa sezon wakacyjny, wato przypomnieć, jakich zasad przestrzegać, decydując się na zakup wczasów przez Internet.

Niestety co roku bardzo wielu turystów sygnalizuje niezadowolenie z usług biur podróży. Problem dotyczy przede wszystkim opisów wycieczek, które okazywały się niezgodne z rzeczywistością. Zdjęcia czystych, przestronnych pokoi hotelowych, nie oddawały prawdy; wiele osób po dotarciu na miejsce było rozczarowanych nie tylko standardem hotelu, ale również ceną podróży. Cena zakupu wczasów w sieci, znacząco różniła się od ostatecznych kosztów, jakie turyści musieli zapłacić za urlop. Wśród najczęściej wymienianych ukrytych kosztów znalazły się opłaty manipulacyjne, opłaty za płatności kartą kredytową, rezerwację miejsca w samolocie czy opłaty za bagaż (poprzez zaniżanie standardowej wagi bagażu głównego z 20 kg do 15 kg).

Różnice w cenach najczęściej dotyczyły rezerwacji lotniczych, według ECC-Net miało to miejsce w aż 77% przypadkach, znacznie rzadziej dochodziło do przekłamania w kwestii cen rezerwacji hotelu czy wypożyczenia samochodu. Chociaż mogłoby się wydawać, że problem będzie przybierał większą skalę w przypadku korzystania ze stron pośredników, to okazało się, że tego typu kłopoty dużo częściej były spotykanie na oficjalnych stronach organizatorów imprez.

O czym pamiętać kupując wczasy przez Internet?

Decydując się na wycieczkę z biurem podróży, pamiętajmy, aby nie podejmować decyzji zbyt pochopnie. Dokładnie przeanalizujmy poszczególne oferty biur, nie bójmy się zadzwonić i dopytać o szczegóły, jeśli opis wycieczki nie jest dla nas wystarczająco jasny. Pamiętajmy, że anulowanie rezerwacji zazwyczaj wiąże się z kosztami.

Kolejna bardzo istotna rzecz to ceny – upewnijmy się, czy ceny podane na stronie biura to koszty netto, czy brutto oraz co wchodzi w ich skład. Niestety przeważnie trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami turystycznymi, warto o nie zapytać. Najlepiej za wycieczkę płacić kartą płatniczą, nie gotówką, ponieważ w razie bankructwa firmy czy reklamacji, będziemy w stanie odzyskać swoje pieniądze w dużo krótszym czasie.

Jeżeli czujemy się oszukani, nie jesteśmy zadowoleni ze standardu hotelu oraz kosztów całkowitych wycieczki, możemy złożyć skargę do Europejskiego Centrum Konsumenckiego, które pomoże nam dowodzić naszych racji.

Poznaj najlepsze produkty finansowe w Familybank.pl:
kredyty mieszkaniowe porównanie 2022
kredyty gotówkowe online w promocji
najlepsze konta osobiste 2020
lokaty promocje maj 2022