Konta bankowe online

Otwierasz konto bankowe? Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak wybrać odpowiedni bank!

Konto bankowe to obecnie jedna z najpotrzebniejszych, najczęściej używanych i koniecznych w posiadaniu rzeczy. Zazwyczaj służy nam do przyjmowania pensji lub przelewów od znajomych i rodziny oraz do opłacania rachunków czy zakupów i deponowania nadwyżek finansowych. Gdy jednak chcemy założyć nowe konto mamy do dyspozycji wiele banków oraz bardzo dużo różnych kont bankowych. Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy podczas wyboru konkretnego banku i konta, aby otwarty nowy rachunek był pomocy, korzystny i dawał wiele możliwości. Jakie są to elementy? Wszystkie przedstawiamy poniżej.

Renoma banku i jego wielkość

Pierwszym elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest sama marka banku oraz jego wielkość. Przeważnie nie zastanawiamy się nad takim parametrem. Warto jednak poczytać opinie o potencjalnych bankach, w których planujemy założyć konto np. w internecie. Dowiemy się w takim wypadku cennych opinii klientów, którzy obecnie korzystają z takich kont. Znajdziemy w nich np. informacje o obsłudze, kolejkach czy serwisie internetowym. Warto również wybierać duże komercyjne banki, które oferują lepsze systemy bankowości elektronicznej czy dużo większą wiarygodność. Choć każdy bank posiada gwarancje środków do 100 tys. Euro, w razie upadku zablokowanie środków na kilka — kilkanaście tygodni może być uciążliwe. Duże i renomowane banki są w tym elemencie bardziej wiarygodne niż np. małe banki spółdzielcze czy SKOK-i. Rachunki w niektórych SKOK-ach w wielu sytuacjach nie są również respektowane jako pełnoprawne konta bankowe i nie mogą służyć np. do potwierdzania tożsamości itp.

Darmowość konta i opłaty

Jednym z najważniejszych parametrów konta bankowego są jego opłaty i koszty. Obecnie standardowe konto bankowe powinno być darmowe i na rynku istnieje wiele banków, które oferują takie rachunki (sprawdź aktualne oferty kont osobistych). Istnieje też niestety spora grupa banków pobierająca za prowadzenie konta opłaty np. 10 zł lub 20 zł miesięcznie. Choć nie są to duże sumy, w kilkuletnim zestawieniu dadzą pokaźną kwotę. Nie powinniśmy wybierać również np. kont warunkowych, czyli takich gdzie jest ono darmowe, ale po spełnieniu pewnych warunków np. zapewnieniu wpływów 1000 zł na konto czy wykonaniu kilku płatności kartą do konta. Taka opcja sprawi, że będziemy musieli pamiętać o pewnych czynnościach, co nie jest komfortowe. Zakładając nowe konto, powinniśmy również zwrócić uwagę na to, czy przelewy wykonywane w serwisie internetowym, czy aplikacji mobilnej są darmowe. Obecnie standardem jest darmowe wykonywanie przelewów internetowych. Korzystnym gestem ze strony banku może być zaoferowanie nam dodatkowo wykonania np. 5-ciu przelewów ekspresowych za darmo w ciągu miesiąca.

Bankowość elektroniczna i mobilna

Ważnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest bankowość elektroniczna oraz mobilna. Obecnie możliwość wysłania przelewu z naszego komputera, smartfona lub sprawdzenie salda itp. jest pomocne i zwiększa komfort korzystania z konta. Dzięki temu prawie wszystkie operacje możemy wykonać samodzielnie, siedząc na kanapie w domu w ciągu kilku minut bez udawania się do banku osobiście. Warto zatem sprawdzić, czy bank oferuje odpowiednią bankowość internetową oraz aplikację na smartfony. Bankowość internetowa powinna być darmowa. Warto też sprawdzić jej demo na stronie banku, czyli przykładowe konto, sposób logowania się, grafikę itp. Wbrew pozorom prostota czy interfejs bankowości internetowej znaczne podnoszą komfort korzystania z takiego konta. O aplikacji mobilnej możemy porozmawiać np. z doradcą bankowym lub sprawdzić ją na stronie banku. Możliwość sprawdzenia salda lub dokonania szybkiej płatności w autobusie czy w pracy telefonem z pewnością będzie nam pomocna. Warto również wybierać sposób weryfikacji logowania kodem SMS, a nie np. fizycznym tokenem, kodem papierowym czy stałym hasłem co byłoby niekomfortowe i mniej bezpieczne.

Lokaty, karty, limity w koncie i przelewy, czyli parametry i opcje konta

Kolejnymi elementami oprócz podstawowych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, są dodatkowe opcje konta. Z pewnością będzie to możliwość wyrobienia limitu w koncie, możliwość wysyłania przelewów ekspresowych czy wewnętrzny kantor. Należy sprawdzić takie opcje pod kątem użytkowania rachunku, gdyż mogą one zwiększyć lub zmniejszyć nasz komfort. Jeśli chcemy mieć dostęp do elastycznego limitu, warto zapytać o wymagania banku odnośnie uruchomienia limitu w koncie. Gdy często wymieniamy gotówkę, warto sprawdzić również kursy banku czy ew. kantor wewnętrzny. Różnica w kursach w dwóch bankach może wynosić nawet kilka — kilkanaście groszy co jest znaczną różnicą. Warto również rozważyć np. dodatkową opłatę za konto w zamian za nielimitowane przelewy natychmiastowe czy wypłaty środków z karty w dowolnym bankomacie. Jeśli często korzystamy z takiego rozwiązania, płacąc kilka złotych miesięcznie, możemy otworzyć najlepsze dla nas konto i dostosować je do swoich możliwości, zamiast szukać innych opcji np. w bankach budzących mniejszą wiarygodność za darmo.

Karty kredytowe i limity w koncie

Karty płatnicze to bardzo często używane przez nas produkty bankowe wydawane do naszego konta. Jeśli szukamy nowego banku, warto sprawdzić kilka elementów związanych z samymi kartami płatniczymi. Pierwszym takim elementem jest bezpłatna karta debetowa, czyli ta, dzięki której wydajemy pieniądze zgromadzone na koncie. Obecnie standardem jest brak opłat za takie wypłaty a dobrą opcją jest brak opłat za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Warto też dowiedzieć się o wymogi przyznania karty kredytowej, jeśli planujemy takową wyrobić oraz jej koszty np. opłaty za wydanie czy opłatę roczną. Posiadanie konta i karty kredytowej w jednym banku jest dużo bardziej komfortowe niż w kilku innych.

Porada: Jeśli zastanawiamy się nad otwarciem rachunku bankowego, warto porozmawiać z członkami rodziny i znajomymi. Prywatna rozmowa dostarczy nam wielu cennych informacji i opinii, których nie poznamy w katalogach czy ulotkach reklamowych. Czasami zaproszeni przez znajomego do jego banku możemy otrzymać np. bonus powitalny czy preferencyjne warunki prowadzenia takiego konta.

Eliza Bieniasewicz
Familybank.pl