Jak płacić domowe rachunki kartą kredytową?
Karty kredytowe na stałe zagościły w portfelach niemal każdego z nas. Wykorzystywane głównie do płatności bezgotówkowych dostarczają dodatkowe środki, za które nie płacimy nawet przez 54 dni (tyle zwykle wynosi okres bezodsetkowy kart kredytowych). Jednak czy w nagłej potrzebie opłacalne jest regulowanie karta kredytową bieżących opłat i rachunków? Nie zawsze.
Wykonywanie przelewów kartą kredytową to opcja dostępna niemal w każdym banku. Przed wykonaniem transakcji warto zapoznać się z tabela opłat i prowizji, bo zwykle banki naliczają opłaty za takie przelewy. Zdecydowanie mało opłacane jest wypłacanie gotówki z bankomatu, z rachunku karty kredytowej. Bank naliczy wówczas nie tylko odsetki (w transakcjach gotówkowych tego typu większość banków nie stosuje okresu bezodsetkowego), ale i prowizję, całkiem niemałą. Zwykle sporo kosztują też wykonywane przez nas z karty kredytowej przelewy, z których zdarza nam się korzystać w sytuacjach podbramkowych (np. raty czy rachunki). Jednak niektóre banki (np. CitiHandlowy, Deutsche Bank) oferują taka możliwość, traktując przelewy jako bezgotówkowe. Wystarczy wówczas zgłosić rachunek i po akceptacji banku okres bezodsetkowy w takich transakcjach będzie obowiązywał). Istnieją także aplikacje na smartfony, które umożliwiają po rejestracji płacić rachunki bieżące, by bank traktował je jako bezgotówkowe i nie naliczał od razu odsetek i prowizji. Tam zapłacimy jedynie za samo wykonanie przelewu (od kilkudziesięciu groszy, do kilku złotych od rachunku). Jednak nie są one do końca sprawdzone.
Decydując się na kartę kredytową warto wybrać taki bank, który spełnia nasze oczekiwania, w tym traktuje przelewy jako transakcje bezgotówkowe. W przeciwnym razie za tego typu operacje zapłacimy zwykle od 2 do nawet 5 % wartości transakcji, nie mniej niż… (kwoty określają bank indywidualnie). W tych bankach nie ma znaczenia, czy powstałe zobowiązania uregulujemy w okresie bezodsetkowym, czy nie – bank nalicza odsetki od chwili transakcji do momentu spłaty. Biorąc pod uwagę niskie stopy procentowe i dość niski poziom oprocentowania należy pamiętać, że to w przypadku kart kredytowych i tak oscyluje na górnej granicy dopuszczalnej ustawowo w danym okresie (obecnie nawet kilkadziesiąt procent w skali roku).
Poznaj najlepsze produkty finansowe w Familybank.pl:
– kredyty mieszkaniowe porównanie 2022
– kredyty gotówkowe online w promocji
– najlepsze konta osobiste 2020
– lokaty promocje maj 2023