Wirtualna karta płatnicza - jak może pomóc zwiększyć nam poziom bezpieczeństwa płatności internetowych?

Wirtualna karta płatnicza – jak może pomóc zwiększyć nam poziom bezpieczeństwa płatności internetowych?

Wirtualna karta płatnicza to coraz częściej używane pojęcie — szczególnie przy temacie bezpieczeństwa płatności w internecie. Wirtualna karta pomaga korzystnie, szybko i komfortowo regulować rachunki w internecie takie jak zakupy czy opłaty za usługi cyfrowe. Choć fizycznie jej nie posiadamy, daje wiele korzyści i znacznie upraszcza korzystanie z sieci. Czym zatem są wirtualne karty płatnicze? Jak działają? Czy warto z nich korzystać i jakie plusy otrzymujemy korzystając z takich kart? Wszystkie odpowiedzi poniżej.

Czym są wirtualne karty płatnicze?

Wirtualne karty płatnicze to karty wydawane przez bank w formie elektronicznej. Po wygenerowaniu w karty wirtualnej wysyłany jest nam e-mailem lub we wiadomości kod cvv karty, numer karty i data ważności oraz numer konta, na który mamy dokonywać wpłat. Karta wirtualna zatem jest kartą internetową przedpłaconą, która znajduje się w naszej bankowości i ma formę podkonta. Karty wirtualne również wydawane są przez Visa czy MasterCard. Jedyna różnica między fizyczną kartą jest brak “plastiku” w fizycznej formie. Przy pomocy kart wirtualnych płacić możemy wszędzie tam, gdzie wymagane jest podanie jedynie danych karty, czyli w internecie. Karta taka jest tak samo respektowana, jak inne karty płatnicze, a dla odbiorcy nie ma znaczenia czy dana karta jest wirtualna, czy fizyczna, jeżeli posiada środki na zrealizowanie transakcji.

Wirtualne karty płatnicze wydawane są przez banki. Najczęściej możemy wygenerować je w bankowości elektronicznej i będą one widoczne na naszym koncie. Niektóre portfele internetowe również oferują tego typu usługi. Przeważnie możemy też dowolnie generować i zamykać takie karty według własnego uznania — choć jest to już indywidualną ofertą danego banku czy instytucji. Karta wirtualna jest kartą przedpłaconą, więc aby móc z niej skorzystać najpierw należy przelać określoną sumę pieniędzy na rachunek karty. Jeśli znajduje się na niej np. 100 zł i tylko tyle wpłaciliśmy, będziemy mogli wydać nią tylko owe 100 zł bez schodzenia na minus. Aby otrzymać kartę wirtualną, nie musimy posiadać zdolności kredytowej, podpisywać zobowiązujących umów czy przedstawiać zaświadczeń. Dzięki temu, że jest to karta “na doładowania”, jest przyznawana wszystkim tym którzy o nią wnioskują.

Porada: Przed uzyskaniem karty wirtualnej, warto zapoznać się z tabelą opłat i prowizji. Niektóre banki i instytucje proponują ją za darmo, inne pobierają opłaty np. za wydanie, odnowienie czy sprawdzenia salda. Jeśli zależy nam na ekonomicznej wersji, nie powinniśmy jednak na rynku mieć problemu ze znalezieniem takiej “za 0 zł”.

Jak działa taka karta i jak się nią płaci?

Zasada działania karty wirtualnej jest dosyć prosta — tak jak innych kart płatniczych, choć stoją za nią skomplikowane procesy. Jeśli w naszej bankowości wygenerujemy daną kartę wirtualną, zostanie ona stworzona w banku i u wydawcy np. MasterCard. otrzymamy wtedy jej dane oraz rachunek do zasilenia karty. Karta w takim stanie jest aktywna i posiada saldo 0 zł. Jej wygenerowanie może różnić się w zależności od banku. W niektórych bankach będzie to jedynie kliknięcie przycisku “wygeneruj”, w innych zaś złożenie wniosku itp.

Gdy mamy już aktywną kartę wirtualną na jej rachunek bankowy zwykłym przelewem powinniśmy przelać pieniądze. Jeśli karta jest wydana do naszego rachunku bankowego, będziemy widzieli ją w naszej bankowości elektronicznej. Przeważnie wystarczy wykonać “przelew własny”, czyli z jednego naszego konta na drugie konto — techniczne, przeznaczone do zasileń karty wirtualnej. Pieniądze w takim wypadku znajdują się na niej w ciągu kilku minut. Jeśli kartę posiadamy np. w portfelu internetowym lub innej instytucji czas przelewu jest taki sam jak zwykłego przelewu do znajomego czy rodziny i wynosi od kilku godzin do 1-2 dni roboczych.

Płacenie kartą wirtualną jest bardzo proste i szybkie. Gdy mamy już wygenerowaną kartę oraz zasiloną i znajduje się na niej określona suma, wystarczy przejść na stronę internetową lub do sklepu internetowego. W sekcji płatności powinniśmy wybrać “płatność kartą” oraz postępować zgodnie ze wskazówkami. Następnie powinniśmy wpisać dane karty wirtualnej takie jak numer, kod bezpieczeństwa i datę ważności oraz opcjonalnie nasze imię, nazwisko czy adres. Po zaakceptowaniu płatności pieniądze z naszej karty wirtualnej są pobierane, a płatność jest dokonana.

Plusy i korzyści

Wirtualne karty płatnicze mają bardzo wiele korzyści i pulsów. Pierwszym takim plusem jest bezpieczeństwo. Płacąc na różnego rodzaju stronach internetowych — szczególnie w kasynach, u bukmacherów czy w zagranicznych serwisach podajemy jedynie dane naszej karty wirtualnej. W ten sposób minimalizujemy ryzyko kradzieży pieniędzy z naszego konta. Nie będziemy w tej opcji podawać danych naszej karty debetowej, która umożliwia wypłacenie wszystkich pieniędzy z konta głównego – czy danych karty kredytowej, które umożliwiają wypłacenie całego naszego limitu. Nawet w przypadku przejęcia danych, wirtualną kartę możemy bardzo szybko zamknąć i wyrobić nową. Płatności kartą wirtualną odbywają się najczęściej poprzez wpłacenie określonej sumy i dokonanie płatności, dzięki czemu nie przetrzymujemy na niej dużych sum pieniędzy.

Samo płacenie kartą wirtualną jest bardzo proste. Wygenerowanie jej czy przepisanie kilku wersów danych nie jest trudne dzięki czemu z takich kart korzystać mogą osoby nieznające się na bankowości, czy komputerach. Sam proces tworzenia i generowania kraty jest szybki, a my nie musimy oczekiwać na wydanie karty czy odebranie jej od kuriera w przesyłce. Niektóre karty wirtualne posiadają również opcje zabezpieczenia w postaci 3d Secure i gdy płacimy nimi w e-sklepach również oferujących ten system zabezpieczeń, transakcje będziemy musieli potwierdzić otrzymanym kodem sms.

Do plusów możemy również zaliczyć różne formy kart wirtualnych. Niektóre z nich są w formie stałej, które możemy używać wielokrotnie np. doładowywać je. Niektóre zaś banki czy firmy finansowe oferują wirtualne karty jednorazowe, które służą do dokonania jednej transakcji, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, jeśli z karty nie zamierzamy korzystać przez dłuższy czas.

Marlena Sikora
Familybank.pl

Sprawdź także: