Karty kredytowe w Polsce

Polacy nie potrafią korzystać z kart kredytowych

Karty kredytowe są dobrym sposobem na zdobycie dodatkowych pieniędzy i to bez konieczności spłacania odsetek. To produkt finansowy, który może posłużyć nam w sytuacji kryzysowej, gdy jest nam potrzebna gotówka, a nie posiadamy nadwyżki w domowym budżecie. Karty kredytowe są oferowane obecnie przez każdy bank i chociaż teoretycznie użytkowanie ich jest proste, to okazuje się nie potrafimy z nich korzystać, co więcej bardzo często powodują, że popadamy w długi.

Polacy nadużywają kart kredytowych, co skutkuje tym, że później nie są w stanie na bieżąco spłacać zobowiązań finansowych i popadają w zadłużenie. Wskutek niewłaściwego posługiwania się kartą, zaczynamy wpadać w spiralę długów, z których nie jest łatwo się wyplątać. Ze względu na to, że nie radzimy sobie z kartami kredytowymi, banki stopniowo odchodzą od ich promowania, dzięki temu liczba posiadaczy takiego środka płatniczego z roku na rok spada, choć suma zaległego zadłużenia niestety nie ulega zmianie.

Warto podkreślić, że karta kredytowa sama w sobie wcale nie jest złym rozwiązaniem, wręcz przeciwnie, można potraktować ją jako mały i co najważniejsze bezpłatny kredyt, jeżeli potrzebujemy pieniędzy. W tym wypadku wystarczy spłacić zobowiązania finansowe w okresie bezodsetkowym, aby nie ponieść żadnych kosztów za korzystanie z pieniędzy znajdujących się na karcie. Jeżeli jednak korzystamy z karty nieumiejętnie i nie nadążamy za spłacaniem rat w odpowiednich terminach, rzeczywiście może być to dla nas gwóźdź do trumny. Nie należy traktować karty kredytowej, jako dodatkowego źródła pieniędzy, poprawy sytuacji materialnej, powinna ona służyć osobom, które mają niespodziewane wydatki, ale wiedzą, że będą mieć środki, aby spłacić kartę na czas.

Czytaj warunki umowy karty kredytowej

Niestety w dalszym ciągu wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że karta kredytowa powinna służyć wyłącznie do wykonywania płatności bezgotówkowych – jeżeli wyciągniemy gotówkę z bankomatu, narażamy się na dość wysokie prowizje naliczane przeważnie procentowo od podjętej sumy. Dokładnie czytając warunki umowy, na pewno będziemy bardziej świadomi tego, jak używać takiego środka płatniczego, aby nie narażać się na dodatkowe koszty.

Poznaj najlepsze produkty finansowe w Familybank.pl:
kredyty mieszkaniowe porównanie 2023
kredyty gotówkowe online w promocji
najlepsze konta osobiste 2023
lokaty promocje grudzień 2023